Esimerkki 1220 sivulta 132 E. Svenssonin kirjasta
Eräs potilas saa suonensisäistä ravintoa, joka sisältää seuraavia aineksia
1 litra infuusionestettä VAMIN 14 g N/l ( Energiasisältö 1,4 MJ/l)
+ 10 ml ADDAMEL liuosta
+2500 IE HEPARIINIA ( 5000 IE/ml)
+ 0,5 l INTRALIPID (200 mg/ml rasvaemulsiota, jonka energiasisältö on 8,4 MJ/l)
+ SOLUVIT NOVUM (vesiliukoisia vitamiineja)
+10 ml VITALIPID NOVUM ADULT (rasvaliukoisia vitamiineja)
+ 1 litra GLUCOS( 10%, energiasisältö 840 kJ/l)
a) Kuinka monta millilitraa HEPARIINIA on lisättynä infuusioliuokseen ?
b) Mikä on liukosen konaisenergiasisältö megajouleina (MJ) ?
c) Infuusio pitää lopettaa 12 tunnin kuluessa siitä kun se on saatu valmiiski. Mikä on matalin tiputustahti millilitroina tunnissa tätä suonensisäistä valmisteta, jos tiputus aloitetaan heti liuoksen valmistamisen jälkeen?
VASTAUKSET tässä valmiina avuksi.
a) 0,5 ml
b) 6.4 MJ
c) 210 ml/h.
Apuna laskuissa hieman selitystä:
b) Laskettaessa energiasisällöt yhteen saa kokoon megajouleina seuraavat määrät: 1,4 MJ + 4,2 MJ + 0,840 MJ = 6,44 MJ ( Tämä on kaloreina 6440/4.2 kcal = 1533 kcal ).
c) Tässä lasketaan tilavuus ensiksi. Se on 1000 ml + 10 ml+ 0,5 ml +500 ml +10 ml + 1000 ml = 2520,5 ml. Aikaa on käytettävissä 1§2 tuntia. joten tuntai kohden tulee tiputtaa 2520,5/ 12 ml = 210 ml/h.
Jos tämän muutatisi tippanopeudeksi ( 1 ml = 20 tippaa) se olisi minuutissa 70 tippaa. ( 210*20/ 60= 70 gtt/min) . Tässä ei tosin kysytä tippanopeutta.
tisdag 2 april 2013
Prenumerera på:
Kommentarer till inlägget (Atom)
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar